شیوه اجرای سیستم گرمایش از کف

شیوه اجرای سیستم گرمایش از کف


سیستم گرمایش دارای مزایای بسیاری می باشد که از آن جمله می توان به عدم اشغال فضای مفید عدم ایجاد آلودگی هوا م محیط مسکونی راندمان جرارتی بالا و صرفه جویی در هزینه سوخت دمای پایین تر اب نسبت به شوفاژ گرمایش یکنواخت در سراسر محیط مطابقت با ارگونومی بدن انسان امکان استفاده بصورت موضعی(مثلا در سالنهای نمایشگاهی انبارها فضای باز و معابر خارج از ساختمان)سرعت تغییر دما عدم رسوب گیری کنترل پذیری مناسب دما هزینه بهره برداری پایین اشاره نمود
بطور کلی سیستم گرمایش از کف به سه نوع تقسیم می گردند :
· سیستم گرمایش از کف با هوای گرم
· سیستم گرمایش از کف با المنتهای الکتریکی
· سیستم گرمایش از کف با آب گرم
استفاده از هوا بعلت عدم توان نگهداری گرما توسط هوا برای مدت طولانی فقط برای مواردی مقرون به صرفه است که هوای داغ بنا به علت دیگری در مجموعه موجود باشد.استفاده از سیستم گرمایش از کف الکتریکی نیز برای کشورهایی که برق ارزانترین نوع انرژی است مناسب می باشد .بنا بر این سیستم گرمایش از کف با آب گرم از لحاظ اقتصادی بهترین روش می باشد.
سیستم گرمایش از کف از مجموعه ای لوله تشکیل شده است که در کف ساختمان قرار گرفته اند و با جریان آب گرم در آنها کف به عنوان یک سطح حرارتی بزرگ حرارت را به آرامی و بطور یکنواخت توزیع می کند .این سیستم برای کفهای مختلف با پوششهای مختلف از جمله پارکت های چوبی و موکت مناسب می باشد ولی سنگ و سرامیک به ترتیب بهترین نوع کف برای این سیستم می باشند.سیستم گرمایش از کف به عنوان راحت ترین سالم ترین و طبیعی ترین روش برای گرمایش شناخته شده است همانوطر که افراد در یک روز سرد زمستانی از تابش نور خورشید احساس گرما می نمایند در این روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تابشی از کف محل سکونت یا کار خود در یافت می کنند .
در این روش آب گرم درون لوله ها معمولا بین 40 تا 50 درجه است در حالیکه در روشهای مشابه آب گرم دمایی در حدود 65 تا 85 درجه را دارا می باشد .و به همین علت بین 40 تا 60 در صد در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد .
از آنجا که در سیستم گرمایش از کف هوا به آرامی از پایین به بالا می رود بنابراین دیوارها پاکیزه می مانند . همین امردر مورد افرادی که دارای آلرژی هستند بسیار اهمیت دارد زیرا که محیط زندگی عاری از هرگونه محرک خواهد شد .
مسئله مهم دیگر اینکه در این روش زطوبت زمین که در بعضی از منازل منجر به بروز بیماریهای مفصلی می شود از بین رفته و باعث کاهش درد بیماران مبتلا به ناراحتی های مفصلی می شود همچنین از رطوبت دیوارها و کپک زدن آن که شکل ناخوشایندی دارد جلوگیری می کند
اجزا سیستم گرمایش از کف
· لوله تک لایه مخصوص یا پنج لایه
· یونولیت با ضخامت مناسب
· چسب مخصوص فوم
· ورق حباب متالایز
· بست ریلی یا مش یا بست خاردار
· کلکتور
· جعبه کلکتور
· شیرهای کلکتور
· اتصالات مربوطه
نحوه اجرا :
· ابتدا کلیه تاسیسات مکانیک مانند لوله کشی آب سرد و گرم و برق مورد نیاز اجرا و تست می شوند .
· استفاده از لوله فلزی و لوله های پلی پروپیلن در ساختمانی که در آن سیستم گرمایش از کف اجرا می شود مجاز نیست
· در ساختمانهایی که نقشه معماری آنها به گونه ای طراحی شده که سرویسهای بهداشتی آنها دارای سقف کاذب هستند پیشنهاد می شود نقشه سیستم لوله کشی و فاضلاب آنها طوری طراحی گردد تا تاسیسات برق و مکانیک پلان مذکور در سقف کاذب طبقه زیرین قرار گیرند .
· استفاده از شن و ماسه برای تراز کردن کف مجاز نمی باشد
· قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف برای سطوحی که بایستی عایق رطوبتی داشته باشند عایق مناسب نصب گردد مانند آشپزخانه
· ورق یونولیت با ضخامت مناسب بسته به محل اجرا را روی کف قرار دهید.
· کناره دیوارها را با ورق یونولیت به ارتفاع حداقل 5 سانتی متر بپوشانید
· روی سطح یونولیت را با چسب مخصوص بپوشانید .
· سپس ورق حباب متالایز را روی یونولیت بچسبانید
· حال بر حسب مورد مش یا بست ریلی نصب می گردد
· مرحله بعد نصب لوله است . در این مرحله دقت در خم کردن لوله ها ضروریست
· حال نوبت به انجام تست مدار می رسد
· پس از انجام موفقیت آمیز تست سریعا روی مدار بتون ریزی می شود .
· باید بتون را با میزان مناسب روان کننده مخلوط کرد تا کاملا دور لوله را بپوشاند
یکی از عناصر مهم در سیستم گرمایش از کف طراحی آن است بر خلاف رادیاتور که اکثر مجریان با درصد خطای پایین نسبت به انتخاب و اجرای آن اقدام می کنند .امکان محاسبه ذهنی وجود ندارد و در صورت خطا زیان جبران ناپذیری ایجاد خواهد شد.
باید توجه داشت که شرکتهای تولید کننده مختلف تجهیزات سیستم گرمایش از کف هر کدام استانداردهای خاصی برای خود دارند گه از لحاظ نوع و ضخامت عایق یا نحوه اجرا و کیفیت بتن.

/ 0 نظر / 104 بازدید