یه رفرش بزنیم تو عمران مطالب خاک نگیره

* مجموعه مهندسی عمران


پیشرفتهای بزرگی که امروزه شاهد آن هستیم در سایه آرامش و ایمنی ایجاد شده توسط مهندسی عمران حاصل گردیده است . مهار قهر طبیعت همانند سیل و زلزله ، طوفانهای وحشتناک ، هدیه­ هایی هستند که مهندسی عمران به جامعه امروز عطا کرده است . خلاصه می­توان رشته عمران را، علم طراحی ابنیه­هایی مقاوم در برابر نیروهای وارده به آن بنا نامید، حال این بنا می­تواند ساختمان، برج ، پل ، راه ، پی و ... باشد نکته قابل توجه این است که استفاده بهینه از مصالح موجود در منابع کشور اصل مهمی است که در طراحی باید مورد توجه قرار گیرد.

تفاوت مدرک و شغل مهندس عمران:

رشته مهندسی عمران جز رشته­ هایی می­باشد که بدون کسب تجربه در محیط­های کاری ، فاقد اعتبار اجرایی می­باشد. و به دلیل گسترده بودن حوضه فعالیت دانش آموختگان این رشته، شغلهایی که یک مهندس عمران می­تواند داشته باشد بصورتهای مختلفی طبقه­ بندی شده است. مهندس عمران می­تواند در حوضه­ ی پیمانکاری ، مشاوره ، نظارت ، ساختمان سازی ، سدسازی، راه سازی، پالایشگاه سازه­های صنعتی، مدیریت ساخت ، سازه­های دریایی و ... فعالیت داشته باشد.

رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد دارای 12 گرایش می­باشد که به شرح زیر می­باشد.

1) سازه 2) مکانیک خاک و پی ( ژئوتکنیک) 3) زلزله 4) مدیریت ساخت 5) سازه هیدروکسی 6) سازه دریایی 7) مهندسی آب 8) برنامه­ریزی حمل و نقل 9) راه و ترابری 10) مهندسی محیط زیست 11) مهندسی رودخانه 12) مهندسی آب و فاضلاب

1) مهندسی سازه:

هدف دوره کارشناسی ارشد سازه تربیت افرادی است که دارای توانایی و مهارت جهت طراحی و نظارت بر پروژه های تخصصی در زمینه سازه و دارای توان تحقیقاتی جهت حل مسائل در این زمینه می­باشند. این پروژه های تخصصی می­تواند شامل ساختمانهای بلند و ساختمانهای کوتاه نسبتاً پیچیده ، ساختمانهای صنعتی ، برجهای سیلوها، سازه­های آبی ماند بندها و سدها و مخازن ذخیره آب ، بندرسازی و پلهای بزرگ و تونلها و نظیر آن باشد.فارغ التحصیلان این رشته می­توانند در مجموعه­ های مهندسین مشاوره سازه ، معماری، موسسات صنعتی ، وزارتخانه­ها ، سازمانهای مسئول اجرای طرح­های عمرانی، راه و ترابری و ... فعالیت نمایند .

2) مهندسی مکانیک خاک و پی:

این گرایش ، مهارت جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های تخصصی در زمینه مکانیک خاک و پی برای داوطلبان را ایجاد می­کند ، یک فرد متخصص در این گرایش توان تحقیقاتی کافی جهت حل مسائل جدید در این زمینه را دارد. به طوریکه تمام نیروهای وارد بر پی سازه و خاک زیرپی را بررسی می­نماید و بر اساس آن طراحی بهینه را انجام می­دهد. سازه محکم و استاندارد بر روی خاک ضعیف معنایی ندارد به همین جهت در ایران این رشته دارای پتانسیل کاری بسیار بالا می­باشد به طوریکه طبق بخشنامه سازمان مسکن و شهرسازی ، سازه­های بالای هفت طبقه باید زیر نظر مهندسی ژئوتکنیک باشد و خاک زیرسازه بر اساس گمانه­ ها و تست­های آزمایشگاه مکانیک خاک مورد بررسی قرار گیرد.

3) مهندسی زلزله:

در این گرایش از مهندسی عمران نیروهای وارد بر سازه در اثر وقوع زلزله کاملاً تحلیل­ها می­شود و براساس این تحلیل ، سازه­ هایی جهت مقابله با این نیروی ناشناخته طراحی می­شوند به همین جهت یک مهندس زلزله می­تواند در مورد پروژه­های خاص و مهم ، دخالت زیادی در امر طراحی داشته باشند دو طرح جدیدی از چگونگی اعمال بار بر سازه ارائه نمایند. این مهارتها پس از پروژه­های مطالعه رفتار لرزه­ای سازه­های مختلف ، مطالعه رفتار دینامیکی اتصالات گوناگون ، مطالعه خواص مکانیک مصالح تحت بارهای دینامیک و ... بدست می­آید.

4) مدیریت ساخت:

پروژه­های بزرگ عمرانی نیاز به یک هدایتگر و مدیر متبحر دارند که بتواند در حوزه­های طراحی و مبانی عمرانی دستاندرکاران، دخالت نماید به این جهت و به منظور مدیریت بهینه در اجرا و ساخت پروژه­های بزرگ عمرانی در سطح ملی،منطقه­ای و شهری افرادی که در این گرایش تحصیل می­کنند .

5) مهندسی سازه هیدرولیکی:

این گرایش جهت آموزش دوره­های تحلیل و طراحی سازه­هایی که عمدتاً در ساختمانهای هیدرولیکی مانند سدهای انحرافی، سدهای مخزنی ، مخازن آب ، تونلهای آب بر ، تأسیسات انتقال آب، تأسیسات حفاظتی در مقابل سیل و ... در نظر گرفته شده است.

6) مهندسی سازه­های دریایی:

تحلیل و طراحی سازه­هایی که عمدتاً در کارهای دریایی مانند اسکله­ها ( نوع شمع و عرشه – صندوقه­ای وزنی- شناور) ، موج شکنها، سکوها ، دیوارهای ساحلی و تأسیسات حفاظتی ، ستونهای مهاربند و کلیه تأسیسات بندی، بر عهده مهندس سازه­ های دریایی می­باشد .

7) مهندسی آب:

هدف از این دوره تربیت متخصصانی است که بتوانند در زمینه­های مختلف شناخت منابع و نیازهای آبی، ذخیره و کنترل و انتقال ، انحراف و توزیع آب ، بهره برداری و مدیریت منابع آب و برنامه­ ریزی در سطوح بالا برای سیاستهای آبی مملکت در مراحل مختلف طراحی، نظارت ، مدیریت و اجرای پروژه­های آبی می­باشند. که این امر با تأکید بر یکی از گرایشهای اصلی مهندسی آب نظیر هیدرولیک ، هیدرولوژی و مدیریت منابع آبی می­باشد.

8) مهندسی برنامه­ ریزی و حمل و نقل:

برنامه­ریزی حمل و نقل ملی ، منطقه­ای و شهری و طراحی سیستمهای حمل و نقل شهری ( مثل منوریل) و بین شهری ، مسائل ترافیکی ، طرح و عملیات طرق و سیستمهای مختلف حمل و نقل ( اعم از زمینی، دریایی ، هوایی و ...) بر عهده کارشناسان ارشدی می­باشد که در این گرایش تحصیل نموده­اند.


9) مهندسی راه و ترابری:

هدف این دوره تربیت افرادی است که دارای توانایی­های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه­های تخصصی در زمینه مهندسی راه و ترابری و توان تحقیق و حل مسائل در پروژه های تخصصی شامل راه- راه آهن- فرودگاه ، حمل و نقل و ترابری می­باشد.

10) مهندسی محیط زیست:

نظارت بر حسن اجرای پروژه­های تخصصی در زمینه­ های مختلف مهندسی محیط زیست، شناخت و کنترل آلودگی منابع آب ، خاک و هوا – کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد – برنامه­ ریزی و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیط و ... بر عهده­ی یک مهندس محیط زیست می­باشد.

11) مهندسی رودخانه:

در این دوره پذیرفته­ شدگان به مطالعه و شناسایی هر چه عمیق­ تر مسائل فرسایش و رسوب در رودخانه ، کنترل سیلابها و ساماندهی آنها خواهند پرداخت. در صورت عدم کنترل­های مذکور خسارات بسیاری نشای از رسوب، سیلال و تغییر مسیر جریانها بر بودجه­ های مملکتی وارد خواهد آمد.12) مهندسی آب و فاضلاب:

به منظور مطالعه ، طراحی، احداث و بهره ­برداری و نگهداری و مدیریت تأسیسات شرکتهای آب و فاضلاب و تأمین نیروی انسانی متخصص جهت رفع تنگهای موجود در وزارت نیرو این گرایش در دانشگاهها تدریس می­شود. که در این دوره پذیرفته شدگان به مطالعه و شناسایی هر چه عمیقتر مسائل آب و فاضلاب ، بهره برداری بهینه از تأسیسات آب و فاضلاب و روشهای رشد و توسعه علوم مهندسی در این گرایش و ... می­پردازد.
/ 1 نظر / 57 بازدید